اقامت کردن ایران مذاکره ارتباط وزارت خارجه

اقامت کردن: ایران مذاکره ارتباط وزارت خارجه وزیر امور خارجه وزارت امور خارجه اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار علمی و آموزشی شناسایی منشا بزرگترین میدان مغناطیسی خورشید

محققان منشا بزرگترین میدان مغناطیسی سطح خورشید را که تاکنون اندازه‌گیری شده است هست، شناسایی کردند.

شناسایی منشا بزرگترین میدان مغناطیسی خورشید

شناسایی منشا بزرگترین میدان مغناطیسی خورشید

عبارات مهم : خورشید

محققان منشا بزرگترین میدان مغناطیسی سطح خورشید را که تاکنون اندازه گیری شده است هست، شناسایی کردند.

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، محققان بعد از چند سال مطالعه و بررسی دریافتند این میدان مغناطیسی که چهار سال قبل در سطح خورشید اندازه گیری شد، حاصل خروج گاز از یک لکه خورشیدی و وارد کردن فشار به یک لکه دیگر است.

مجموعه لکه های خورشیدی AR1967 در ماه فوریه سال 2014 میلادی روی سطح خورشید پدیدار شد. این مجموعه که بیش از 180 هزار کیلومتر وسعت داشت و پهنای آن بیش از قطر سیاره مشتری بود، در ماه فوریه همان سال به یک شعله خورشیدی عظیم از کلاس X4.9 تبدیل شد و از بین رفت. ولی میدان مغناطیسی در روز چهارم فوریه همان سال در سطح خورشید ایجاد شده است بود.

شناسایی منشا بزرگترین میدان مغناطیسی خورشید

لکه های خورشیدی شباهت زیادی به چاله ها دارند؛ ولی درون آن ها بسیار سردتر و تاریک تر از سطح خورشید هست. این لکه ها معمولا در جهت غربی شرقی خورشید ایجاد شده است و دارای قطبیت معکوس نسبت به یکدیگر هستند. میدان های مغناطیسی در تاریک ترین بخش این لکه ها یعنی در سایه ایجاد می شوند. در این بخش شدت میدان مغناطیسی حدود 1000 برابر محیط بیرونی بوده و میدان به صورت عمودی توسعه می یابد. در مناطق روشن تر یعنی نیم سایه، میدان مغناطیسی ضعیف تر است و به صورت افقی توسعه می یابد.

محققان هنگام بررسی اطلاعات به دست آمده از لکه AR1967 متوجه وجود اتم های آهن شدند که به شدت دارای خاصیت مغناطیسی بودند. با بررسی زیاد مشخص شد شدت میدان مغناطیسی 6250 گاوس یعنی دو برابر شدت میدان های مغناطیسی موجود در سایر لکه های خورشید هست. توصیه جالب توجه این بود که چنین میدان شدیدی نه در سایه بلکه در منطقه روشن بین لکه وجود داشت و در طول چند روز بعدی نیز در همان نقطه باقی مانده بود.

محققان منشا بزرگترین میدان مغناطیسی سطح خورشید را که تاکنون اندازه‌گیری شده است هست، شناسایی کردند.

در نهایت محققان به این جمع بندی رسیدند که این میدان متعلق به نیم سایه جنوبی است که جریان گازی آن موجب فشردگی میدان های مغناطیسی افقی می شود.

واژه های کلیدی: خورشید | محققان | خورشید | شناسایی | اخبار علمی و آموزشی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs