اقامت کردن ایران مذاکره ارتباط وزارت خارجه

اقامت کردن: ایران مذاکره ارتباط وزارت خارجه وزیر امور خارجه وزارت امور خارجه اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی تصویر العمل قاسمی به ضعف اطلاعات تاریخی تیلرسون

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: کشورهای همسایه جنوبی را به مذاکره و خویشتنداری دعوت می‌کنیم. 

تصویر العمل قاسمی به ضعف اطلاعات تاریخی تیلرسون

تصویر العمل قاسمی به ضعف اطلاعات تاریخی تیلرسون

عبارات مهم : ایران

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: کشورهای همسایه جنوبی را به مذاکره و خویشتنداری دعوت می کنیم.

به گزارش ایسنا، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری این هفته خود با خبرنگاران با اشاره به خبر بیش از 80 کشور دنیا بعد از حوادث تروریستی پایتخت کشور عزیزمان ایران جهت دولت و ملت ایران، خاطرنشان کرد: این خبر ها نشان می دهد جامعه جهانی هنوز حساسیت خوبی نسبت به اینگونه وقایع دردناکی که در اقصی نقاط دنیا اتفاق می افتد، دارد.

تصویر العمل قاسمی به ضعف اطلاعات تاریخی تیلرسون

برجام منطقه ای نداریم

وی در پاسخ به خبرنگاری که عنوان برجام منطقه ای را مطرح کرد، گفت: من برجام منطقه ای را نمی فهمم، ما یک برجام زیاد نداریم. آنچه بین ما و 1+5 در بحث هسته ای به عنوان برجام مطرح شد عنوان خاصی است و عنوان بین کشورهای خلیج فارس مسأله دیگری است با شاخصه های خودش و راهکارهای خودش.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: کشورهای همسایه جنوبی را به مذاکره و خویشتنداری دعوت می‌کنیم. 

قاسمی با بیان اینکه مسائلی که بعد از اجلاس ریاض در منطقه اتفاق افتاد و برگزاری نابهنگام و چیدمان این اجلاس آثار مخربی را با توجه به دخالت سایر کشورها در پرسشها منطقه ایجاد می کند، افزود: همانطور که دیدیم بعد از آن اتفاقات ناگواری در حوزه روابط کشورهای همسایه جنوبی ما اتفاق افتاد. باید این کشورها با توجه به اوضاع منطقه و چالش های موجود بتوانند در یک روند مثبت و همه جانبه در پشت میز مذاکره پرسشها را حل و فصل کنند جهت آرامش و ثبات در منطقه.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در نشست مطبوعاتی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه طرف هندی اعلام کرده که شرکت های غربی از وحشت تحریم های آمریکا در بحث بندر چابهار و پیشبرد این پروژه همکاری نمی کنند، نظر کشور عزیزمان ایران در این ارتباط چیست؟ گفت: طرح چابهار طرح وسیعی است که در توسعه اقتصادی و گسترش ثبات در منطقه موثر است.

موانع پروژه چابهار با اراده کشورهای پیگیر قابل برطرف است

تصویر العمل قاسمی به ضعف اطلاعات تاریخی تیلرسون

وی با اشاره به همکاری چندین کشور در پروژه چابهار اظهار کرد: آنهایی که ثبات، امنیت، توسعه اقتصادی، فقرزدایی و مبارزه با تروریسم در این منطقه را نمی خواهند در این پروژه و سایر پروژه های این چنینی در این منطقه کارشکنی هایی داشته اند. یکی از پرسشها موجود در منطقه فقر و عدم توسعه اقتصادی است که به نظر می رسد که بعضا و به صورت آگاهانه چنین موضوعی از سوی قدرتهای بزرگ دنبال می شوند آنها نمی خواهند توسعه وثبات در این منطقه به وجود آید.

قاسمی خاطر نشان کرد: اگر در مورد این پروژه مشکلاتی به وجود آمده باشد و با موانعی روبرو شده است باشد به نظر ما با توجه به اراده کشورهای پیگیر این پروژه، این موانع قابل برطرف است و اراده ملتها می تواند بر این معضلات فائق آید.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: کشورهای همسایه جنوبی را به مذاکره و خویشتنداری دعوت می‌کنیم. 

گروه های افغان و دولت این کشور پرسشها خود را پشت میز مذاکره مطرح کنند

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی در ارتباط با اتفاقات اخیر در افغانستان از جمله حوادث تروریستی که در این کشور صورت گرفته و تاثیر این عنوان بر وحدت این کشور گفت: متاسفانه در چند هفته گذشته شاهد این بودیم که حوادث تروریستی به وسیله تروریست های شناسنامه دار منجر به شهادت تعدادی از مردم این کشور شده است هست. این اتفاقات دلواپس کننده است و به دنبال این حوادث اتفاقات دیگری نیز در این کشور رخ داد که موجب نگرانی است.

تصویر العمل قاسمی به ضعف اطلاعات تاریخی تیلرسون

این دیپلمات کشورمان ادامه داد: تصور داریم که بدخواهانی وجود دارند که تلاش می کنند از طریق گوناگون نظم، امنیت وثبات در افغانستان را تحت تاثیر قرار دهند. جهت آن ها یک افغانستان باثبات پذیرفتنی نیست.

سخنگوی وزارت خارجه تصریح کرد: ما از همه احزاب و گروهها در افغانستان و همچنین دولت این کشور می خواهیم که در تعاملی سازنده پرسشها خود را در پشت میز مذاکره مطرح کنند و به یک تفاهم جامع برسند.

وی با تاکید بر اینکه ما تنها راه حل پرسشها موجود در افغانستان را مذاکره و گفت وگو بین طرفهای متفاوت در داخل این کشور می دانیم به برگزاری نشست «پروسه کابل» در کابل اشاره کرد و گفت: به نظر می رسد یکی از اهداف تروریستها از حملات اخیر تحت تاثیر قرار دادن این اجلاس بوده است.

سخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد که ما خواهان این هستیم که در افغانستان ثبات ، آرامش و توسعه حاکم شود و مرزهای امنی با این کشور داشته باشیم.

در ادامه این نشست مطبوعاتی خبرنگاری خطاب به سخنگوی وزارت خارجه گفت: به تازگی در اینترنت تصویری از دیدار آقای ظریف با مدیر جمهور قزاقستان انتشار یافته که در آن دیدار پرچم کشور عزیزمان ایران وجود نداشته هست. علت این عنوان چه بوده؟ که اودر پاسخ خاطر نشان کرد: آنچه که در اینترنت به چنین بهانه ای مطرح شد و مطالب نادرستی که در پایین این تصویر قرار داده شده است بود یا از روی غفلت یا نادانی بود و یا با عمد و غرض تا به این بهانه سوءاستفاده هایی صورت بگیرد.

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: به نظر می رسد کسانی که اقدام به انتشار چنین مطالبی کرده اند با واقعیتهای تشریفات و پروتکل آن آشنا نبوده اند و به همین جهت به بیراهه رفته اند. اساس پروتکل ها در دیدارهای رسمی کاملا مشخص و روشن هست. براساس این قواعد پرچم دو کشور به هنگامی بر روی میز مذاکره قرار می گیرد که دو مقامی که با یکدیگر ملاقات می کنند هم سطح و همتا باشند. هنگامی که دو مقام هم سطح نباشند براساس قوانین کاملا آشنا شده است پرچم کشوری در آن جلسه قرار می گیرد که سطح مقامی که شرکت کرده بالاتر از طرف برابر باشد ولی اگر ملاقات کنندگان هم سطح باشند حتما از پرچم دو کشور استفاده می شود.

وی ادامه داد: چندی پیش نیز تصویری منتشر شد از دیدار مدیر شرکت حج و زیارت با وزیر حج سعودی. در آن دیدار نیز پرچم کشور عزیزمان ایران وجود نداشت و علت این نیز به همان قوانینی که اشاره کردم بر میگردد. چراکه مقامی که از کشور عزیزمان ایران در آن جلسه حضور پیدا کرده بود معاون وزیر بود و باتوجه به اینکه مقام سعودی وزیر بود، پرچم آن کشور در آن جلسه قرار گرفته بود.

تیلرسون در کنار مطالعات نفتی به عنوان تاریخ و جغرافیا نیز بپردازد

وی همچنین در ارتباط با استفاده وزیر امور خارجه آمریکا از واژه خلیج عربی به جای خلیج فارس گفت: با توجه به سابقه نفتی آقای تیلرسون و حضور در منطقه خلیج فارس به نظر می رسد که وی باید با نام واقعی این منطقه آشنا باشد و در حالت خوش بینانه می توان تصور کرد که شاید ایشان در این ارتباط اشتباه کرده اند. البته حالت بدبینانه این است که ایشان تاریخ و جغرافیا را نمی شناسد و در این چارچوب به ایشان توصیه می کنیم که در کنار مطالعات نفتی به عنوان تاریخ و جغرافیا نیز بپردازند و حتی اگر نمی توانند به تاریخ مراجعه کنند می توانند به اسناد قرون اخیر در مورد این منطقه که در کنگره، وزارت خارجه این کشور و همچنین مرکز آرشیو اسناد وزارت خارجه دیگر کشورها از جمله کشورهای غربی وجود دارد مراجعه کند. مورد نیاز است که ایشان با مرور این اسناد با واقعیت های تاریخی زیاد آشنا شود.

قاسمی گفت: فکر نمی کنم که با دلار، نفت و پرسشها این چنین بتوان تاریخ، تمدن و جغرافیا را خرید و یا عوض کردن داد و یا اینکه یک ملت بی فرهنگ را فرهنگ دار کرد و یا برعکس آن.

وی با توصیه به وزیر خارجه آمریکا که در این ارتباط مطالعات و توجه بیشتری داشته باشد ادامه داد: ما درحالت خوشبینانه فکر می کنیم که ایشان اشتباه کردند و باید در آینده درکلام خود در این ارتباط توجه بیشتری داشته باشند و بدانند ملت کشور عزیزمان ایران نسبت به این نام حساس است و برایش مهم است دقیق و کامل بیان شود.

اظهارات سخیف و مداخله جویانانه مقامات سعودی تاحدود زیادی شبهه برانگیز است

خبرنگاری در این نشست مطبوعاتی از سخنگوی وزارت خارجه پرسید که با توجه به انتشار بعضی مباحث مبنی بر احتمال دخالت عربستان در ترورهای اخیر کشور عزیزمان ایران نمی خواهد از ریاض شکایت کند چراکه در همین چارچوب پیش از این بعضی از مقامات عربستانی گفته بودند که کشور عزیزمان ایران را باید به میدان جنگ تبدیل کنیم که اودر پاسخ گفت: قبل از حوادث تلخ پایتخت کشور عزیزمان ایران شاهد بعضی از بیانات سخیف و مداخله جویانانه مقامات سعودی بودیم که این عنوان تاحدود زیادی شبهه برانگیز است.

وی ادامه داد: حوادث پایتخت کشور عزیزمان ایران و پرسشها مرتبط با آن به وسیله دستگاه های ذی ربط در حال بررسی است و هر نتیجه و جمع بندی که در این ارتباط دست پیدا کنند را به اطلاع افکار عمومی خواهند رساند که به عنوان نمونه این حوادث از چه مبدائی ریشه گرفته و داستان آن چه بوده هست. باید منتظر بررسی ها و جمع بندی های آنها باشیم.

طی روزهای آینده اجلاس کارشناسی آستانه در مسکو برگزار می شود

در این نشست خبرنگاری از سخنگوی وزارت خارجه در ارتباط با به تعویق افتادن نشست آستانه 5 و وقت اجرای آن پرسید که بهرام قاسمی گفت: طی روزهای آینده اجلاس کارشناسی آستانه در مسکو برگزار میشود و اگر در این نشست طرفهای حاضر به تفاهمات مورد نیاز دست پیدا کنند و هماهنگی های مناسب ایجاد شود احتمالا هفته بعد از آن می توانیم نشست آستانه 5 را برگزار کنیم و همانطور که گفتم این بستگی به نتیجه های و تفاهماتی دارد که در اجلاس کارشناسی مسکو به دست می آید.

وی همچنین به سفر هفته گذشته محمدجواد ظریف به ترکیه و دیدار با مدیر جمهور و وزیر خارجه این کشور اشاره کرد و گفت: در این سفر علاوه بر پرسشها دو جانبه در ارتباط با پرسشها سوریه نیز بحث و گفت وگو شد و با توجه به مذاکرات صورت گرفته در ارتباط با این عنوان اکنون در اوضاع بهتری قرار داریم و می توانیم همکاری سازنده ای در نشست کارشناسی مسکو و پنجمین نشست آستانه داشته باشم آیا که فکر می کنیم در پی گفت وگوی صورت گرفته تفاهم های نسبی مورد نیاز ایجاد شده است است.

وزارت خارجه اتومبیل لوکس خریداری نکرده است

سخنگوی وزارت خارجه در این نشست بار دیگر در پاسخ به سوالی تاکید کرد که وزارت خارجه اتومبیل لوکس خریداری نکرده و خبری که در رسانه ها مطرح شده است دروغ است.

وی تصریح کرد: ما هیچ نوع مذاکره ای با هیچ کس در پایتخت کشور عزیزمان ایران جهت خرید اتومبیل های لوکس نداشته ایم.

وی گفت: سفارتخانه های ما در خارج از کشور مانند سفارتخانه های دیگر کشورها در نقاط متفاوت دنیا باید از اتومبیلهای خاصی استفاده کنند که این عنوان از طریق کانالهای مشخص و کمپانی های مشخص پیگیری و خریداری می شود و همانطور که قبلا هم تاکید کردم خبرهایی که در چند روز اخیر در ارتباط با خرید اتومبیل های لوکس به وسیله وزارت خارجه مطرح شده است دروغ است.

این خبر تکمیل می شود.

واژه های کلیدی: ایران | مذاکره | ارتباط | وزارت خارجه | وزیر امور خارجه | وزارت امور خارجه | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs