اقامت کردن ایران مذاکره ارتباط وزارت خارجه

اقامت کردن: ایران مذاکره ارتباط وزارت خارجه وزیر امور خارجه وزارت امور خارجه اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی رفراندوم نماد اعمال حاکمیت ملی است / رفراندوم را تبدیل به «تابو» نکنیم ، سخنگوی اسبق قوه‌قضاییه

از رییس جمهور انتظار می رود که بیش از اینکه وقتش را در صحبت ها به این دست از پرسشها تخصیص بدهد به مردم گزارش بدهد که عملا چه کارهایی را انجام داده است و چه کاره

رفراندوم نماد اعمال حاکمیت ملی است / رفراندوم را تبدیل به «تابو» نکنیم ، سخنگوی اسبق قوه‌قضاییه

سخنگوی اسبق قوه قضاییه: رفراندوم نماد اعمال حاکمیت ملی است / رفراندوم را تبدیل به «تابو» نکنیم

عبارات مهم : تبدیل

از رییس جمهور انتظار می رود که بیش از اینکه وقتش را در صحبت ها به این دست از پرسشها تخصیص بدهد به مردم گزارش بدهد که عملا چه کارهایی را انجام داده است و چه کارهایی را می خواهد انجام دهد. اگر هم معضلات و موانعی وجود دارد آنها را با مردم در میان بگذارد.

شان رییس جمهور پرداختن به مساله شعاری اینچنینی نیست. خوب است که این عنوان از سوی اندیشمندان و متفکران مطرح و حتی پیشنهاد هم شود. آیا که دیگران هم در چند روز گذشته گفته اند که در بعضی از مسائلی که اختلافات قابل توجه است و مبتلابه است خوب است که بحث رفراندوم مطرح شود.

به گزارش جماران؛ سخنگوی اسبق قوه قضاییه در مورد طرح عنوان همه پرسی از سوی رییس جمهوری و تصویر العمل هایی که نسبت به آن صورت گرفته می گوید که مورد نیاز نیست آن چیزهایی که ظرفیت قانون اساسی است تبدیل به تابو شود.

رفراندوم نماد اعمال حاکمیت ملی است / رفراندوم را تبدیل به «تابو» نکنیم ، سخنگوی اسبق قوه‌قضاییه

اصل 59 قانون اساسی جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران که در آن آمده است: «در مسایل بسیار مهم اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ممکن است اعمال قوه مقننه از راه همه پرسی و مراجعه مستقیم به آراء مردم صورت گیرد. در خواست مراجعه به آراء عمومی باید به تصویب دو سوم مجموع نمایندگان مجلس برسد»، با گذشت چند روز از صحبت حسن روحانی همچنان در صد اخبار کشور است.

پیشنهاد برگزاری همه پرسی از سوی رییس جمهور جهت حل پرسشها موجود در کشور، نه تنها تصویر العمل اصولگرایان را در پی داشت بلکه اصلاح طلبان حامی او را هم بر آن داشت تا از او بخواهند با جزییات دقیق تری درخواست خود را در این خصوص مطرح سازند. با این حال آنچه که به عنوان چالشی بر سر بحث رفراندوم تبدیل شده، اختیار ریاست قوه مجریه جهت چنین درخواستی است.

از رییس جمهور انتظار می رود که بیش از اینکه وقتش را در صحبت ها به این دست از پرسشها تخصیص بدهد به مردم گزارش بدهد که عملا چه کارهایی را انجام داده است و چه کاره

حسین میرمحمد صادقی، حقوقدان و سخنگوی پیشین قوه‎قضاییه البته از منظر دیگری به این عنوان نگاه می کند. او رفراندوم را با طرح پرسش از رییس جمهور مقایسه کرده و تاکید دارد که این گونه پرسشها را نباید تابو کرد. او البته انتقادی را هم نسبت به این اقدام حسن روحانی مطرح کرده و می گوید: ارزش رییس جمهور پرداختن به مساله شعاری اینچنینی نیست. خوب است که این عنوان از سوی اندیشمندان و متفکران مطرح و حتی پیشنهاد هم شود.

مشروح گفت وگو با میرمحمد صادقی را در ادامه بخوانید:

آقای میرمحمدصادقی! آیا صحبت های این روزهای مدیر جمهور در مورد مراجعه به همه پرسی با تصویر العمل هایی تقریبا منفی روبه رو شده است است؟ آیا در نفس امر مشکلاتی با طرح آن بوجود می آید؟در اینکه مساله رفراندوم و همه پرسی یکی از نمادهای اعمال حاکمیت ملی هست، هیچ تردیدی وجود ندارد و به همین علت هم اصل 59 قانون اساسی مراجعه به آرای عمومی و همه پرسی را در پرسشها مهم فرهنگی و اقتصادی و سیاسی و از این قبیل مباحث به رسمیت آشنا هست. به نظر این کار مفیدی هم هست. به این علت که در بعضی از مواقع ممکن است که مسائلی پیش بیاید که اینها با آینده یک کشور ربط داشته باشد و در اینگونه موارد طبعا مراجعه به آرای عمومی عالی ترین و طبیعی ترین راه است.

رفراندوم نماد اعمال حاکمیت ملی است / رفراندوم را تبدیل به «تابو» نکنیم ، سخنگوی اسبق قوه‌قضاییه

اساسا بحث همه پرسی در کشور عزیزمان ایران طبق قانون اساسی چگونه قابل اجرا است؟همانطور که از اصل 59 قانون اساسی استنباط می شود و همین اصل هم مورد تاکید رییس جمهوری قرار گرفته، اجرای این اصل عمدتا بخشی از کار تقنینی کشور هست. یعنی تصمیم گیری در ارتباط با آن، به این ترتیب است که دو سوم نمایندگان مجلس باید به آن رای مثبت بدهند. این یعنی در ابتدا به ساکن اجرای چنین تصمیمی مربوط به رییس جمهور نیست که بخواهد دخالتی در این مورد انجام دهد. مردم آنچیزی را که الان از ریاست جمهوری انتظار چیز دیگری جایگزین طرح یک سری شعارهایی همچون برگزاری همه پرسی دارند.

یعنی نظر شما این است که رییس جمهور به عنوان مسئول اجرای قانون اساسی چنین پیشنهادی را مطرح نکند؟علی الاصول خوب است که این پیشنهاد به وسیله اندیشمندان مطرح و در جراید و رسانه ها در مورد آن بحث شود. مردم از رییس جمهور انتظار دیگری دارند. انتظار آنها این است که رییس دولت در حوزه ظرفیت ها و امکاناتی که در حوزه های متفاوت وجود دارد کار و فعالیت کند و پرسشها مردم را برطرف نماید.

از رییس جمهور انتظار می رود که بیش از اینکه وقتش را در صحبت ها به این دست از پرسشها تخصیص بدهد به مردم گزارش بدهد که عملا چه کارهایی را انجام داده است و چه کاره

به نظر من ارزش رییس جمهور پرداختن به مساله شعاری اینچنینی نیست. خوب است که این عنوان از سوی اندیشمندان و متفکران مطرح و حتی پیشنهاد هم شود. آیا که دیگران هم در چند روز گذشته گفته اند که در بعضی از مسائلی که اختلافات قابل توجه است و مبتلابه است خوب است که بحث رفراندوم مطرح شود. ولی از رییس جمهور انتظار می رود که بیش از اینکه وقتش را در صحبت ها به این دست از پرسشها تخصیص بدهد به مردم گزارش بدهد که عملا چه کارهایی را انجام داده است و چه کارهایی را می خواهد انجام دهد. اگر هم معضلات و موانعی وجود دارد آنها را با مردم در میان بگذارد.

اینکه نوع صحبتهای مسئولان بالای نظام بگونه ای باشد که بعضی وقتها خود را در موضع اپوزیسیون یا صرفا یک متفکر یا منتقد ببینند درست نیست. مردم بعد از 5 سال این انتظار را از مسئولان دولت ندارند. آنها دوست دارند که راجع به کارهایی که انجام شده است یا قرار است انجام بگیرد و یا اینکه جز وظایف قوه مجریه است یا از وظایف هر مسئولی است که در راس هر قوه ای واقع شده است است بشنوند. ولی متاسفانه ما می بینیم که بعضی اوقات رییس قوه مجریه در رابطه با مسائلی صحبت می کند که حداقل جز وظایف مهم آن نیست. یا رییس قوه قضاییه راجع به پرسشها سیاسی صحبت می کند که حداقل جز وظایف مهم و ابتدایی او نیست و طبعا اینهاست که باعث بی اعتمادی مردم می شود و این احساس را ایجاد می کند که مسئولان بیش از اینکه در صدد حل پرسشها مردم باشند در صدد طرح سوالاتی هستند تا یک عده افرادی را به خود جلب کنند.

رفراندوم نماد اعمال حاکمیت ملی است / رفراندوم را تبدیل به «تابو» نکنیم ، سخنگوی اسبق قوه‌قضاییه

جدای از اینکه حسن روحانی اجازه طرح این عنوان را داشته یا خیر، آیا برگزاری همه پرسی در کشور ما به یک تابو تبدیل شده است است؟

به نظر من همین هم غلط هست. البته یک چیزهای دیگری هم وجود دارد که در کشور ما تبدیل به تابو شده است هست. مثل همین عنوان پرسش از رییس جمهور. چه در وقت رییس جمهور قبلی و چه در وقت رییس جمهور فعلی هروقت این بحث مطرح می شود که قرار است از رییس جمهور پرسش شود آنچنان عنوان طرح می شود که انگار قرار است گزینش خیلی مهمی رخ دهد یا بنا است توهینی به رییس جمهور بشود و این تبدیل به تابو شده است هست. در حالی که در کشوری مثل انگلستان هر چهارشنبه نخست وزیر که بالاترین مقام اجرایی آن کشور است در مجلس عوام حضور می یابد. در این جلسه که معروف به question time است سوالات متعددی مطرح می شود و نخست وزیر هم جواب می دهد. بنابراین رییس جمهور هم در کشور ما به عنوان بالاترین مقام اجرایی طبعا خیلی مهم نیست که پرسش از او تابو شده است است.

مساله رفراندوم هم همین هست. مورد نیاز نیست آن چیزهایی که ظرفیت قانون اساسی است تبدیل به تابو شود. اینها توانایی اجرایی دارند ولی حرف ما این است که جهت این پرسشها چه کسی باید وقت بگذارد و آن را مطرح کند. این زیاد کار متفکرین و اندیشمندان و حقوقدانان و نمایندگان مجلس هست. مردم از رییس جمهورانتظار تمرکز روی چیزهای دیگری را دارند همانطور که انتظار از رییس قوه قضاییه تمرکز روی پرسشها قضایی است نه سیاسی و بین المللی.

واژه های کلیدی: تبدیل | از اینکه در | رییس جمهور | قانون اساسی | ریاست جمهوری | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs